Byl zásah v Libyi nutný, legální a morální?

rozepsáno | † 04. 01. 2013 | kód autora: llP

     O tématu Libyjského povstání se v poslední době psalo hodně, pak zájem opadl, se spojeneckou invazí zase vzrostl. A o hodně. Na blozích (hlavně tedy na idnesu, ale také tady na pise.cz) se objevují různé názory, které odsuzují jak Kaddáfího, tak NATO. Pro jedny je teroristou Kaddáfí, pro druhé NTC z Benghází. A právě teď, v době, kdy zájem zase opadá, jsem se rozhodl, že napíšu i svůj názor na tuto věc.

     Ropa

     "Jde tu zase jenom o ropu!" Řekl bych, že tohle je paradoxně jeden z mála případů, kdy o ropu nejde. Naopak o ropu šlo dříve, když si Američané, Britové, Francouzi a ostaní potřásali rukou s člověkem, který by "měl" být jejich nepřítelem (už kvůli Lockerbie a dalším sviňárnám). Jenže tenhle pán měl ropu, takže byl najednou "dobrý". Stejně jako je "dobrý" saúdský král, který vybudoval sunnitský Írán, o čemž se nesmí mluvit, protože má ropu. Ropu, ropu, ropu.

     Takže v Libyi všechno šlapalo. Politici se "z donucení" kamarádíčkovali s libyjským Vůdcem a všechno (ropa) šlapalo jak na drátkách. Pak nastaly bouře v arabském světě a po Egyptě a Tunisku přišla řada na Libyi. Vůdce si nenechal nějaké demonstrace líbit a rozhodl se to vyřešit jednoduše - všechno postřílet. To byla Vůdcova první chyba. Opozice se ukázala silnější a než se Vůdce nadál, přišel o tři čtvrtiny Libye. Takže přestal střílet a začal bombardovat. Jeho vyzbrojení vojáci, jejichž trochu prořídlé řady zaplnili žoldáci z jižnější Afriky, vytlačili povstalce až k Benghází.

     Co se dělo na Západě. Sarkozy ihned, jak vycítil příležitost, štval k útokům na Tripolis. Snad to byla součást jeho volební kampaně, možná se chtěl stát novodobým Napoleonem, třeba mu Vůdce už lezl na nervy, každopádně Francie uznala NTC za legitimní vládu. Ani jiné státy se nerozhodly přihlížet masakrům (přiznejme si to - nová Rwanda či Srebenica by jim popularitu srazila více, než útok na Libyi). A tak se konalo hlasování o rezoluci 1973. Zdálo se však pravděpodobné, že Rusko a Čína ji vetují a navíc - Vůdcova vojska byla před Benghází a válka mohla již brzy (krvavě) skončit. To by se sice nikomu nelíbilo, ale bylo by pozdě na jakýkoliv zásah.

     Zde ovšem Vůdce zahodil svoji šanci, udělal druhou chybu. Kdyby držel hubu a zmasakroval Benghází, byl by v pohodě. Ale on začal machrovat, jak je tam všechny krásně vyvraždí. Po těhle slovech už bylo všem jasné, jak to skončí, když rezoluci nepřijmou. Rusko, Čína a další státy rezoluci sice nepodpořili, ale ani ji nevetovali. A druhý den to začalo...

     Takže zhruba takhle k tomu došlo. Samozřejmě, teď už o tu ropu jde, musejí přece vyhrát rebelové, jinak nám Vůdce nedá už ani kapku. Ale to bylo až následkem intervence, nikoli její příčinno...

....

     Teroristi z Benghází

     "Kaddáfí je sice lump, ale je lepší než hordy islamistů!" Nejdříve musíme podotknout, že Vůdce není žádný beránek. Je sice pravda, že teroristické útoky plánoval a platil nikoli pod půlměsícem, ale pod rudým praporem socialismu, ale dá se také říci, že je to džihádista. Pokud se vám to zdá jako poněkud tvrdé označení, zajímalo by mě jak byste označili někoho, kdo vyhlásil džihád Švýcarsku kvůli mešitám, čímž se dostal na úroveň těch, co vraždili kvůli karikaturám Mohameda nebo pálení Koránu. Máme ještě štěstí, že Vůdce nemá právo džihád vyhlásit, takže jeho slova jsou veskrze neškodná. Ale jasně to vyjadřuje, jak je nebezpečný.

     To jen tak na začátek, ale teď doopravdy k povstalcům. Takže, bojuje na jejich straně al-Kaida? Ta ale již nemá takový vliv, takže bych ji nehledal mezi hlavními postavami opozice. Ale na bojištích se klidně objevit může. Nezapomeňte, že nějaký duchovní vyhlásil na Kaddáfího fatvu, takže bych nedivil, kdyby nějaký islamista chtěl Kaddáfího zabít. Ale tihle bojovníci budou spíše výjimkami, většina budou obyčejní lidé. Také bych se chtěl zmínit o tom, co také někteří pokládají za důkaz islamistů mezi povstalci - že al-Kaida v Libyi nakupuje zbraně. To bych spíše přirovnal k postkomunistickému Rusku, kde vládl takový bordel, že jedna zmizelá atomová bomba nikoho nezajímala. Ve východní Libyi to bude podobné.

     Ale jsou povstalci pro Západ nebezpeční? Spíše ne. A řekl bych, že hlavně díky intervenci, kdy se Západ postavil na jejich stranu. Kdyby je nechal plavat ve sračkách, povstalci by si našli alternativu v al-Kaidě a skutečně by mohli nebezpeční být. Ale protože Západ zasáhl, na východě Libye platí za většího přítele než třeba Írán, což je dobře. Naopak Vůdce se pro nás stal nebezpečím, možná opráší starou teroristickou zbroj a můžeme očekávat další Lockerbie. Je to znovu nepřítel. A pokud letadlo ve kterém cestujete exploduje, nikoho nebude zajímat, že Vůdce podporujete a odsuzujete agresi NATO.

     Dobrotivý diktátor

     "Kaddáfí není špatný, zvýšil životní úroveň a Libyjci ho podporují!"


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.